אבי טל - חופש הדיבור

חורבן הבית

 

בין חורבן בית המקדש לחורבן עירוני מוכר וקרוב לליבנו. (01.08.2012)
תשעה באב הוא צום אשר מתרחש במהלך שבוע עבודה ולכן נטייתנו הטבעית היא לדלג על מרבית משמעותו מכורח המציאות המתקתקת. המהדרין שבינינו, ויש הרבה, צמים ביום זה, אינם אוכל בשר תשעה ימים ואף נמנעים מאירועים קטנים כגדולים. מה יש באמת ביום הזה וכיצד זה קשור למצב בו נמצאת העיר אופקים – הוועדה הקרואה כמשל...
לפני שמתבצע חורבן בית מתבקעים תחילה החומות החיצוניים, כך קרה שלושה שבועות לפני תשעה באב (י"ז בתמוז) היום בו בקעו חומות ירושלים. שלושה שבועות בהם זעקו מנהיגי ישראל כי ישנה סכנה גדולה, שלושה שבועות בהם זעק הנביא ירמיהו כי הכול יורד לטמיון, אבל העם להוט להחריב את הבית בתקווה למשהו טוב יותר – במציאות התפזר העם לתקופת חושך ארוכת ימים.
חורבן הבית הינו אך סמל לחורבן כולל, הוא מקפל בתוכו תחילה חורבן רוחני המגיע כסממן אזהרה לפני החורבן הפיזי. הבית הזקוק ליסודות חזקים חרב, יסודותיו של הבית ישבו על ערכי ייסוד האדם כמו: אהבת חינם, אנושיות, זולתנות, כבוד הדדי, סובלנות ועוד. ומשכשלו תומכות אלו החלה הספירה לאחור.
קריסת הערכים האישיים והערכים החברתיים קודמת לקריסת הבית כולו. ניתן אף לומר ההיפך, כי כשהבית קורס משהו בערכים החל לקרוס כבר קודם. כך היה עם הבית השני וכך ניתן להשליך גם על קריסת הרשות המקומית בשנת 2007, עת החליט שר הפנים כי משהו אינו כשורה בעיר אופקים.
גרוע לא פחות הוא המצב שהביא לידי כך משנים קודמות, ועוד יותר מכך הלגיטימציה שהייתה בציבור ובקרב הנבחרים שהייתה הכנה לאותו חורבן. בין היתר רווחו קולות כמו: "אין מה לעשות כולם מושחתים" או "אם לא תהייה אכזרי כלפי כולם יאכלו אותך חי" וגם "נחליף  את הראש וכולנו נרוויח" אלה היו משפטים שגורים בפני הנבחרים, בעיתונים ובמסדרונות וחלקים בעם ראו זאת בלגיטימיות ובהכנעה מעוררת חשדות.
וכמו בכל משבר כשהכול חרב חוזרים להתחלה. הבנייה של הבית בחזרה לקומתו הזקופה אינה יכולה להיות פיזית בלבד. לא ניתן לבנות את העירייה מחדש ללא חזרה לחיבור בסיסי של הערכים שנפרמו. התושבים איבדו את האמון ואכפתיות הדדית ולכן זה הזמן לבנות אותו מחדש. רוח התקופה מזמנת לנו מרחב חדש להתחדשות רוחנית זו, שעליה אם נרצה נבנה גם את הבית החסון. שהרי בכל אחד מאיתנו קיים הניצוץ שיכל לחבר מחדש את סך הערכים.
בניין איתן, מערכת יחסים, חברה טובה יכולה להישען על ערכי יסוד מבוססים, אמיתיים וחזקים. זו שעת רצון לבנות בחזרה את רחשי הציבור הזורמים מתחת לפני השטח בטרם נצא לבנות את העיר אופקים מחדש. אם לא נדבר בינינו על אותם ערכים וגבולות המוסר, ספק אם נוכל להרים אבן פינה כדי לבנות מחדש את הבית. אנחנו רוצים ואנחנו יכולים!

שיתוף

תגובות

פוסטים נוספים בבלוג
חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות