ספורט | תיירות | תרבות | אוכל | פנאי

תוכנית הפיתוח לאופקים היא איום כלכלי וחברתי

חוקר מטעם מינהל התכנון ידון מחר (ד') בהתנגדויות שהוגשו לתוכנית הממשלתית "אופקים חדשים" (תמל/ 1034), הנוגעת לפיתוחה העתידי של העיר אופקים דרך מנגנון הבנייה המזורז של הממשלה - ותמל.

תכליתה של תוכנית אופקים חדשים היא להגדיל את שטח שיפוט העיר פי 1.5, להקים בה עוד קרוב לעשרת אלפים יחידות דיור, וכך להוסיף לאוכלוסייתה 35 אלף תושבים. כמו כן כולל המהלך תוכניות לתוספת 525 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר.

למהלך, שנמצא בימים אלה לקראת אישור, הוגשו התנגדויות עקרוניות מטעם משרד החקלאות, החברה להגנת הטבע, נתיבי ישראל, ותושבי מושבים וקיבוצים סמוכים. כמו כן הוגשו לו התנגדויות מפורטות המבוססות על מחקרים משווים מטעמם של מומחי תכנון, בהם הגיאוגרף והדמוגרף, הפרופסור בדימוס ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה; וכן מומחים לתכנון מאוניברסיטת בן גוריון - פרופ' נורית אלפסי, ראש המגמה לתכנון ערים באוניברסיטה; ומתכנן הערים ד"ר יודן רופא, חוקר בכיר במגמה.

ההתנגדויות מטעם האקדמאים מתבססות על נתונים המורים שאם המהלך יאושר, ואם יצא לדרך למרות "סיכוייו הנמוכים להתממש", הוא יכה בעיר אופקים מבחינה כלכלית וחברתית.

לפי הנתונים המעודכנים ביותר של הלמ"ס, באופקים רשומים היום פחות מ-27 אלף תושבים. לפיכך, משמעות התוכנית היא הגדלת אוכלוסיית העיר ביותר מפי שניים. גידול כזה בכמות תושבים מחייב תמיכה בשטחי תעסוקה שיניבו ארנונה, שתכסה על הארנונה הגירעונית שתיווצר.

כאן טמון הכשל הראשון: המחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון, בהנחיית ד"ר יודן רופא, השווה תוכניות פיתוח באזור ומצא כי שטחי המסחר והתעסוקה שסומנו בתוכנית אינם מתייחסים בכלל לתוכניות הפיתוח הכלכלי של המטרופולין שאליו שייכת אופקים - שבמרכזה באר שבע.

המחקר מראה כי כמות שטחי התעסוקה המתוכננת בכל האזור תיצור תחרות בין יישובים שונים בדרום, שכבר היום מתקשים למשוך אליהם פעילות עסקית. מכאן עולה כי ההיתכנות שלהם נמוכה ובכל מקרה הם יחלישו זה את זה. בנוסף מראה המחקר כי שטחי התעסוקה המתוכננים מנותקים משכונות העיר, יש ביניהם חיץ בלתי עביר והם נוגדים את עקרונות התכנון בעירוב שימושים. פרופ' אלפסי הגדירה בחוות דעתה כי "תוכנית אופקים חדשים מבוססת על עקרונות תכנון ובנייה מיושנים מהמאה שעברה, שאת חטאיה משלמת המדינה עד היום". 

ההתנגדויות לתוכנית מראות כי היא מתקדמת בלי להתחשב במלאי הפיתוח ויחידות הדיור המאושרים שכבר קיים בעיר. באופקים יש 3,500 יחידות דיור מתוכננות לפי תוכניות שאושרו החל מ-2012. חלק מהיחידות עוד לא נבנה וחלק מהקרקעות אף טרם שווק. מציאות זו אינה מפתיעה לאור העובדה שאופקים סובלת ממאזן הגירה שלילי, ואוכלוסייתה צמחה בשנים האחרונות באחוזים בודדים מדי שנה - אף פחות מהריבוי הטבעי הממוצע בישראל.

בנוסף להיתכנות הנמוכה למימוש תוכניות הפיתוח, ישנה בעיה תכנונית הנוגעת לסגנון הפיתוח המוצע. אופקים חדשים היא תוכנית מפורטת, שעם אישורה במוסדות התכנון הממשלתיים, ניתן יהיה להוציא ממנה היתרי בנייה. היא מציעה לפתח שטחי בור שנמצאים מעבר לנחל לאופקים על שטחים שכיום הם חקלאיים. התוכנית כוללת חלק מרכזי שמתוכנן כבנייה עירונית לכאורה, אך בצפיפות המינימלית המותרת. חלק ניכר מהתוכניות הוא לבתים פרטיים על שטח של דונם. "בצפיפות כזו אין היתכנות לתחבורה ציבורית. מי שיגור באזורים אלה גוזר על עצמו תלות של שתי מכוניות לכל משק בית", אומר ד"ר רופא, מנחה המחקר.

הפיתוח מכוון לאזורים שנמצאים מעבר לכביש חדש, שלא מתוכנן לתפקד כרחוב עירוני אלא כגבול תחבורתי שאי אפשר יהיה לחצות אותו ובלתי ניתן יהיה לפתח את סביבתו.  בהתנגדות שהוגשה על ידי חוקרים, שעבדו על בדיקת התוכנית עם ד"ר רופא, הוצע לפתח את הכביש החדש כשדרה עירונית מסחרית שתחבר בין חלקי העיר הקיימים לבין שכונות הותמ"ל המתוכננות.

"הכשל הגדול של התוכנית הוא שמימושה גוזר פגיעה בתושבים", אומר ד"ר רופא. "זה מהלך שמהווה איום כלכלי וחברתי על אוכלוסיית אופקים". ד"ר רופא מסביר כי רמת הצפיפות הנמוכה מוכיחה כי תכליתה של התוכנית למשוך אוכלוסייה אמידה לעיר אופקים. "המשמעות העירונית-כלכלית של תכנון כזה היא פגיעה בסיכוי להתחדשות עירונית בבתי התושבים בשכונות הקיימות בעיר".

פרופ' אלפסי הוסיפה כי "מימוש התמ"ל והקמת שכונת ענק בשולי העיר אופקים תפגע פגיעה חברתית-כלכלית שלילית משום שהיא תוריד לטמיון את הסיכוי להתחדשות השכונות הוותיקות ולהישארות כוחות צעירים וחזקים בשכונות אלו. תופעות אלו יחמירו ויהפכו בלתי הפיכות אם אכן תתממש תמ"ל 1034 ויוקמו מגורים אטרקטיביים מחוץ לעיר".

ההתנגדויות יידונו מחר (ה') בפני החוקר האדריכל אדיב דאוד-נקש. במחקר באוניברסיטת בן גוריון השתתפו החוקרים קובי אוחיון ואלכסנדרו ניורמברג.

 

לינק לכתבה המקורית באתר '' דה מארקר" :

 https://www.themarker.com/realestate/1.4421475

 

 

 

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
מה לעשות עם הילדים בחופשת פסח?
קרן קימת לישראל מציעה מגוון פעילויות חינמיות לילדים (והוריהם) בפריסה ארצית במיוחד לחג האביב ולמזג האוויר הנעים, המתאים לטיולים ברח... לכתבה המלאה

רצות בדרום האדום מכלניות
תושבות אופקים רצות ב"דרום האדום" מכלניות   ... לכתבה המלאה

כדורגל : משחק הופסק באמצע
המשחק בין צעירי אלהושלה להפועל אופקים מרחבים הופסק בדקה cתוצאה 0:7 לזכות האורחים לאחר שהקבוצה הביתית נותרה עם שישה שחקנים  ... לכתבה המלאה

מחזור הראשון של ליגת נגב סל
המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל והרשות לפיתוח הנגב פתחו את המחזור הראשון של ליגת נגב סל לתלמידי כיתות ג’-ד’ ... לכתבה המלאה

כיצד לנהוג בחורף בצורה בטוחה
החורף מגיע ועמו הימים הגשומים. תנאי הנהיגה הופכים לקשים יותר, הערנות ותשומת הלב בנהיגה הכרחיות יותר מן הרגיל. כמו כן,  עלינו ... לכתבה המלאה

השנה שניסו אביטן ירצה לשכוח
ניסו אביטן יתארח הערב (18:30) יחד עם הפועל חדרה אצל הפועל ב"ש, אבל לפני 11 שנים הוא אימן בהתנדבות בעירוני אופקים מליגה א'... לכתבה המלאה

בתמיכת שרת התרבות והספורט: תיאטרון נשים באופקים
היסטוריה באופקים- בתמיכת שרת התרבות והספורט: יוקם תיאטרון נשי... לכתבה המלאה

איך לקרר את חדר הילדים בצורה הבטוחה ביותר?
הדרך הנכונה לקרר חדרי ילדים היא להשתמש במאווררים ובמזגנים ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות