חדשות

שר הכלכלה התחייב לתקציבים של עשרות מיליונים

ללא אישורים ובניגוד לעמדת היועצת המשפטית, הבטיח אלי כהן להעביר סכומי כסף גדולים לפיתוח אזור התעשייה באופקים.</spa

מתוך אתר ערוץ 10 

מאז השנה שעברה הספיק שר הכלכלה, אלי כהן, להבטיח הקמה של אזורי תעשייה למספר לא מבוטל של ערים - חלקן הגדול רשויות בשליטת הליכוד, שכהן מחובר לפעיליו למרות השתייכותו למפלגת "כולנו" של כחלון. היועצת המשפטית של משרד הכלכלה קבעה כי העברת הכספים צריכה להיעשות בהתאם לקריטריונים מקצועיים ושוויוניים, אך נראה כי השר פיזר הבטחות לתקציבים ללא תיעדוף מקצועי, בניגוד לנהלים שעליהם חתם, ללא אישור ממשרד האוצר ובניגוד לעמדת היועצת המשפטית במשרדו.

 

לפני כחודשיים התייצב כהן בטקס באופקים יחד עם ראש העיר, וחילק ל-51 יזמים אישור עקרוני על זכאות לקרקע מוזלת ללא מכרז - מבלי שהם אפילו נבדקו על ידי אנשי מקצוע במשרד שלו. ההטבות שהובטחו ליזמים מסתכמות במאות אלפי שקלים לכל זוכה – והכול מבלי שוועדת ההקצאות במשרדו, הגורם המקצועי שאחראי על ההליך, בדקה אם אותם אנשי עסקים עומדים בכלל בקריטריונים. "לא נעשה פה תהליך מסודר במשרד של הפרמטרים השונים ובכך יש פגם חוקי במעשיו של השר, על פניו", טענה עו"ד הדס ברוה, מומחית למשפט מנהלי.

 

נוסף לכך, מנכ"ל המשרד של כהן, שי רינסקי, הודיע לראש עיריית אופקים כי יקצה לעירייה 53 מיליון שקלים במהלך שלוש השנים הקרובות. העתקים מהמכתב הזה לא נשלחו לגורמים הרלוונטיים, בניגוד לנהלים. "החלטה שלא עברה את כל האישורים הנדרשים היא החלטה שנעשתה בחוסר סמכות, לכן אי אפשר לבצע אותה", אמרה עו"ד ברוה. זאת ועוד, תקציב המדינה כולו בתוקף רק עד סוף השנה הבאה, בזמן שכהן התחייב לתשלומים גם ב-2020 – אחרי שתסתיים תקופת כהונתו. כאשר הבטחה ארוכת טווח כזו אינה מובאת לממשלה, היא עלולה לעמוד בניגוד לחוק יסודות התקציב.

 

גם במשרד של כהן זיהו את הכשלים לכאורה שנפלו בהתנהלות. היועצת המשפטית במשרד הכלכלה, עו"ד איילת זלדין, דיווחה על ההעברה החריגה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה. בהמשך, שיגרה זלדין למנכ"ל המשרד מייל נוסף ובו דרשה להקפיא את כל הפעילויות הנוגעות לאזור התעשייה, לרבות ההרשאות שכבר ניתנו. כהן, מצידו, הכחיש את הטענה לפיה מדובר בהתנהלות בעייתית: "משרד האוצר מעודכן על כך שאנחנו מקימים את אזור התעשייה באופקים. במקרה הזה אין צורך באישור של הממשלה", טען.

 

פיתוח איזורי תעשייה כשלעצמו הוא יעד כלכלי חשוב. מצד שני, כשמשרד הכלכלה מבטיח עשרות מיליוני שקלים לראש עיר מהליכוד סמוך למועד הבחירות, ומזרים את כספי המסים בניגוד לכל הסכם או נוהל, עולה השאלה מה תהיה התוצאה -פארק תעשייה באופקים או דיבידנד פוליטי לשר הכלכלה.

 

 

שיתוף

תגובות

  • ליאור לוי

    כולם מבטיחים לפני הבחירות, איפה הם אחר כך?

    14/09/2018
עוד באותו נושא
איש הייטק חשוד שקיבל בעורמה הטבת מס
מדובר בתושב הרצליה שעל פי החשד הצהיר בפני פקיד השומה כי הוא מתגורר באופקים במטרה לזכות בהטבת מס.  ... לכתבה המלאה

שניב : רווח הון של כ - 10 מיליון שקל ממכירת נדל'ן
יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים,תמורת כ-18.5 מיליון שקל ... לכתבה המלאה

בפעם השביעית: הארנונה תישאר ללא שינוי
ראש העיר:  "גידול ההכנסות עליו אנו שוקדים יגיע מפרויקטים כלכליים ולא מכיסו של התושב" ... לכתבה המלאה

הסכמי הגג בערי הנגב - לא מה שחשבתם
סיכוייהן של אופקים, דימונה ונתיבות - ערים שנמצאות בעיצומם של תהליכי הבראה - לצלוח מבחינה כלכלית את הגידול החד באוכלוסייה בעקבות יי... לכתבה המלאה

המהנדסת החדשה של עיריית הרצליה: חנה חרמש
חרמש שימשה בתפקידה האחרון מהנדסת העיר אופקים. היא תחליף בתפקיד את מייק סקה, שהודיע בדצמבר על פרישה ... לכתבה המלאה

פגישה של ראשי רשויות עם אלוף פיקוד העורף
בפגישה עלו נושאים חשובים כגון פערי המיגון, עידוד בניית ממ"דים בבתי תושבים ומקלטים שאינם שמישים בבתים משותפים ... לכתבה המלאה

בשורה חדשה של משרד הכלכלה לבעלי העסקים באופקים
משרד הכלכלה באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, הודיע כי יעבה את התמיכה בעסקים קטנים. ... לכתבה המלאה

עורכי דין נטלו מליונים שלא כחוק
עמותת נדל"ן באופקים תובעת 2.3 מיליון שקל בטענה שנטלו כספים מחשבון הנאמנות ... לכתבה המלאה

לראשונה: החנייה באופקים כבר לא בחינם
עיריית אופקים אישרה חוק עזר המסדיר את החנייה בתחומי העיר. ... לכתבה המלאה

ראש עיריית אופקים
איציק דנינו מונה לחבר מן המניין באסיפה הכללית של מפעל הפיס | האסיפה הכללית מונה 39 חברים, שהם בעלי זכות ההצבעה הבלעדיים. ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות