חדשות

ראש העיר אציק דנינו בראיון מיוחד

זה לא ראיון שגרתי לקראת החגים או של סיכום תקופה. ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, מדבר לראשונה פתוח ועונה לשאלות קשות ללא מעצורים. גם על פוליטיקה. על הרשימה שלו ועל יחסיו עם גדעון סבגי שעלו על שרטון. הפוסטים של עוזר ראש העיר מאור צברי, המ

ש:אתה ודאי ער לשמועות שאתה מתכנן שינויים של הרגע האחרון ברשימה שלך, יש תכנית כזו?

ת :כאשר גיבשנו את הרשימה שלי השקענו הרבה מחשבה, באיתור אנשים איכותיים המשקפים את הקשת הרחבה באוכלוסייה בעיר. לדעתי הצלחנו בהשגת היעד הזה שהצבנו לעצמנו. ישנם ותיקים ועולים, צעירים ופנים חדשות, מסורתיים, אנשי חינוך ופעילים חברתיים. המדובר באנשים הראויים ביותר לייצג את כלל הציבור במועצת העיר ב-5 השנים הבאות. בקרוב נחשוף את הרשימה המלאה ואת העשייה שלהם. ואני יכול לגלות שהרשימה תתחלק לשניים: לאלה שהם אמורים להבחר מטעם הליכוד כחברים במועצת העיר ומיד אחריהם רשימת חברים צעירים שיבחרו למועצת צעירים עירונית.

ש: אתה למעשה אומר כי בעיריית אופקים יפעלו שתי מליאות במועצת העיר?

ת: לראשונה אני מרכיב 15 חברי מועצת צעירים, 10 יופיעו ברשימה שלי ו-5 יתווספו לאחר הבחירות, שיקיימו דיונים מסודרים ויגבשו החלטות כמועצה מייעצת לראש העיר. המועצה הזו תעבוד מולי כראש העיר ואני אתן להם ייפוי כוח לביצוע ההחלטות. כך שהמועצה הזו תהפוך גם לגוף מחליט עם 'שיניים'. זו בשורה של ממש עבר הצעירים באופקים. ואני מאמין שמתוך מועצה זו תצמח גם ההנהגה הבאה של העיר.

ש. בעניין ההנהגה הבאה, אתה חושב שצריך להגביל את משך הכהונה של ראש העיר?

ת: לא רק שאני חושב כך, אני מתכוון לקדם חוק בקרב חברי הכנסת שכהונת ראש עיר תהיה 7 שנים והיא תוגבל לשתי קדנציות בלבד. כך יוכל ראש עיר ליישם את תכניותיו וגם להציג לציבור את יישומן הלכה למעשה. אם ראש עיר עשה עבודה טובה, הוא ייבחר שוב. אם לא, הוא יילך הביתה.

ש. שאלת השלות מי יהיו גנים שלך כאשר תבחר?

ת. לשמחתי, זו הפעם הראשונה בהסטוריה הפוליטית של אופקים, שמועמד לראשות העיר מצליח לגב ולאחד את כל הסיעות, ולקבל תמיכה שלהן במועמדותו ללא הבטחת תפקיד כלשהו. מבחינתי זו הבעת אמון בי ובתיפקוד שלי כראש עיר. כפי שכבר אמרתי לך וגם פרסמת את דברי, מי שהביע בי תמיכה לראשות הוא גם יהיה שותף בקואליציה בראשותי.

ש. כלומר, א הבטחת סגן לאף אחד?

ת. קבעתי נוסחה ריאלית מבחינה פוליטית וברורה. התפקידים והתיקים, לרבות סגני ראש העיר, יקבעו לפי התמיכה שסיעות בקואליציה יקבלו בבחירות. לכן, מי שרוצה להשפיע על כך, כדאי שיגיע לקלפי ויצביע נכון. לא הגיוני לשבת בבית, ויום אחרי הבחירות לקטר.

ש. איך אתה מתייחס להחלטה של גדעון סבגי, שכיהן כסגן ראש העיר והצטרף אליך, לשנות כיוון בהפתעה ולהתמודד לראשות העיר מולך?

ת. אני לא יכול לומר שאני שמח, אבל אני מברך על זה. הזכות לבחור ולהבחר היא אקט דמוקרטי.אני רק קורא לציבור לממש את זכותם הדמוקרטית ולבחור במועמד שראוי ויכול להוביל את העיר להמשך עשייה והתפתחות. אנחנו מסיימים 5 שנות עשייה טובות של העיר אופקים וחשוב לתושבים ולי שזה יימשך. לכן אני קורא לתושבי אופקים לצאת ולהצביע ולהגדיל את אחוזי ההצבעה, ולתת לי את המנדט(כוח) להמשיך ולקדם פרויקטים.

 

ש. ובכל זאת אני שואל, מה הביא למשבר ביניכם. לא הבטחת לו את מספר 2?

ת. בשום נקודת זמן לא הובטח לגדעון סבגי שהוא יקבל את המקום השני ברשימה. דובר על אחד המקומות הריאליים 5 או 6. לפני כחודש וחצי הוא נפגש שלא הוזמן לסיור בשוק העירוני. אותי לימדו שצריך לשמוע שני צדדים וניסיתי לדבר איתו. הוא בחר להתנתק ממנו וכיבדתי אותו על ההחלטה. בשלב מסוים הוא הסכים לחזור לרשימה שלי, אבל הודעתי לו שכבר כל המקומות תפוסים ואני לא יכול להחזיר את הגלגל לאחור.

ש. האם אתה יכול לאשר שיש לך הסכם עודפים עם 'הבית היהודי'?

ת. ראשית, כבר לפני מספר חודשים חתמנו על הסכם עם מפלגת 'ישראל ביתנו' על הליכה ברשימה אחת של 'מחל'. בעניין 'הבית היהודי' ומחל שתי המפלגות רואות עין בעין את אותה תפישת עולם. אומנם שתי מפלגות, אולם חזון אחד. כך שהחלטנו על הסכם עודפים ושיתוף פעולה.

 

ש. ודאי ראית וקראת את הפוסטים האוהדים בפייסבוק הקוראים לך לקדם את מאור צברי ברשימה. יש סיכוי שזה ישתנה?

ת. מאור משובץ אצלי במקום ריאלי ברשימה. מעבר לאהדה הציבורית למאור ובצדק, הוא המציא את נוסחת השירות העירוני לתושב, ושירת בנאמנות ובמקצועיות, הוא החזיר את אמון הציבור במערכות העירוניות באופקים שהוא יכול לקבל מענה לפניותיו למוקד העירוני. זה לא עניין של מה בכך. אני שמח שמאור נכנס כעת גם לעשייה הציבורית כחבר במועצת העיר. אין לי ספק שמאור יתרום תרומה משמעותית בתחום הזה כחבר עירייה או בכל סמכות אחרת שאעניק לו.

 

ש. נניח לרגע לעניינים הפוליטיים ונדבר על 5 השנים שכינהת כראש עיר. מהו ההישג המשמעותי מבחינתך בתקופת כהונתך?

ת. אני יכול למנות שורה של הישגים במבט לאחור. כמו סיום בניית הקנטרי קלאב והפעלתו הלכה למעשה, הודעת משרד החינוך כי התיכון הרב תחומי 'אמירים' הגדול בעיר נמצא בשורה אחת עם התיכונים הטובים בארץ, לצד הצלחה של כלל מוסדות החינוך בעיר. בניית השכונות החדשות ושיפור תשתיות הכבישים לאורכה ולרוחבה של העיר. הקמת המוקד הרפואי, הרחבת הפעילות התרבותית במתנ''ס ופתיחת מרכז הצעירים. פתיחת קולנוע אופקים, הקמת קבוצות כדורגל וכדורסל ייצוגיות המשחקות בליגה. החזרת החברה הכלכלית לפעילות חסרת תקדים בהיקפיה בכל הקשור לפיתוח מיזמים חדשים בעיר, ועוד כהנה וכהנה פרויקטים שאפשר למנות. אולם, אם אני שם את האצבע על דבר אחד שמהווה את התפנית החשובה ביותר, הייתי מצביע על ההגירה החיובית לעיר. זה המדד להצלחת עיר מבחינתי. מעבר של אופקים מהגירה שלילית בשנת 2015 שעזבו 250 איש בשנה, השנה התהפכה המגמה ואנחנו קולטים אלפי תושבים חדשים המגיעים להתגורר בשכונות החדשות. לא רק שבלמנו את העזיבה, מגיעים לאופקים משפחות מבאר שבע ואפילו מת''א. משפחות איכותיות: אנשי קבע, ואנשי משטרה, זוגות צעירים המועסקים בהיי-טק בעלי מצב סיוציו-אקונומי מצוין ומחזקים את העיר. זו בהחלט הבעת אמון בהנהגה בעיר. מ-26 אלף תושבים קפצנו ל- 31,263 תושבים על פי הדו''חהאחרון. אבל אי אפשר לפסוח על הישגים כמו הבאת תקציבים אדירים לעיר הודות לקשרים שלי בשלטון המרכזי: תקציב העירייה גדל השנה מ-128 מיליון שקלים ל- 200 מיליון שקלים. תקציב החינוך הוכפל מ-32 מיליון ל-65 מיליון, ובנוסף 16 מיליון לפרויקטים חינוכיים. זו אמירה. תקציב המתנ''ס גדל מ-8 מיליון ל-25. פעילות החברה הכלכלית גדלה בהתמדה מ-70 מיליון שקל בשנת 2016 ל-150 מיליון בשנת 2018. באמצעות הסכם הגג נשקם תשתיות ישנות בשכונות הוותיקות והוקצו לכך מיליארד שקלים.
 

ש. ומה כן שאפת ליישם ועדיין לא הצלחת בקדנציה הזו?
ת. אחד היעדים שלי היה להחזיר לאופקים את המעמד של עיר המעניקה שירותים תרבותיים, מסחר וכדומה לכלל ישובייהאיזור. אנחנו בכיוון. לצערי לא נמצא היזם שיחשוב להשקיע כאן 30 מיליון שקל. לא היתה הצדקה כלכלית. אז פעלתי הפוך. שיפרנו את תדמית העיר והחיינו אותה. אני יכול לבשר ששלושה מתחמים יוצאים לדרך בקרוב: רחבת המתנ''ס שם תוקם קרית הממשלה שתיתן שירותים, מרכז ביג ברחוב בצלאל, ובכניסה לעיר יוקם מרכז בילוי ומסחר. אנחנו נמצאים בלשבי אישור מתקדמים לקראת ביצוע הפרויקטים.

 

ש. לסיכום אני רוצה לשאול אותך על מה שצפוי בהמשך, אלו יעדים הצבת לעצמך ל-5 השנים הבאות?

ת. שאלה טובה. היעדים החשובים שהצבתי לעצמי ל-5 שנים הבאות הם: שימור הטבות המס הניתנות כיום לתושבים. בעקבות לחצים גדולים שהפעלנו, הצלחנו להגדיל השנה את הטבות המס ל-18% ועד לתקרה של 234 אלף לשנה.
בכל שנה אנו נדרשים מחדש לשמר את ההישג הזה ואת הטבות המס לתושבים.
הצלחנו להוריד את האבטלה בעיר ל-12% ואני רוצה לצמצמם אותה בחצי מהממוצע הארצי. נעשה זאת על ידי הקמת מפעלים חדשים שיחוברו לתשתיות הגז הטבעי ויקטינו עלויות היצור. יוקמו 50 מפעלים חדשים עד המחצית הראשונה בקדנציה הבאה, ועוד 50 מפעלים נוספים במחצית השנייה של הקדנציה. נושא שלישי הוא נושא החינוך: היעד שלי הוא המשך סגירת הפער בהשקעה פר תלמיד. במחצית הראשונה של הקדנציה הבאה, לא יהיו יותר פערים בהשקעה פר תלמיד. נמשיך בפתיחת מגמות חדשות בתיכונים.
כמו כן, בנייה ושדרוג של מוסדת חינוך נוספים בעיר, תהליך שכבר התחלנו בו. נושא חשוב נוסף, נסיים את פרויקט סלילתת כביש אופקים- שדה תימן, כביש שיקצר את זמן הנסיעה לבאר-שבע וכולנו חולמים עליו. עכשיו זה מתגשם. הפרויקט מתוקצב בכ-250 מיליון שקלים ובחודשים הקרובים יפורסם מכרז ראשון לביצוע.

לסיכום אני רוצה לאחל לכל תושבי אופקים שנה טובה ופורייה. הצלחה לתלמידים שלנו שמביאים אותנו יחד עם הצוות החינוכי להישגים מרשימים. שנת בטחון, שגשוג והצלחה.

 

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
הסכמי הגג בערי הנגב - לא מה שחשבתם
סיכוייהן של אופקים, דימונה ונתיבות - ערים שנמצאות בעיצומם של תהליכי הבראה - לצלוח מבחינה כלכלית את הגידול החד באוכלוסייה בעקבות יי... לכתבה המלאה

המהנדסת החדשה של עיריית הרצליה: חנה חרמש
חרמש שימשה בתפקידה האחרון מהנדסת העיר אופקים. היא תחליף בתפקיד את מייק סקה, מהנדס העיר בשש השנים האחרונות שהודיע בדצמבר על פרישה ... לכתבה המלאה

פגישה של ראשי רשויות עם אלוף פיקוד העורף
בפגישה עלו נושאים חשובים כגון פערי המיגון, עידוד בניית ממ"דים בבתי תושבים ומקלטים שאינם שמישים בבתים משותפים ... לכתבה המלאה

בשורה חדשה של משרד הכלכלה לבעלי העסקים באופקים
משרד הכלכלה באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, הודיע כי יעבה את התמיכה בעסקים קטנים. ... לכתבה המלאה

עורכי דין נטלו מליונים שלא כחוק
עמותת נדל"ן באופקים תובעת 2.3 מיליון שקל בטענה שנטלו כספים מחשבון הנאמנות ... לכתבה המלאה

לראשונה: החנייה באופקים כבר לא בחינם
עיריית אופקים אישרה חוק עזר המסדיר את החנייה בתחומי העיר. ... לכתבה המלאה

ראש עיריית אופקים
איציק דנינו מונה לחבר מן המניין באסיפה הכללית של מפעל הפיס | האסיפה הכללית מונה 39 חברים, שהם בעלי זכות ההצבעה הבלעדיים. ... לכתבה המלאה

לאחר 100 שנה: הצדיקים ממרוקו יועלו לאופקים
רבי שלמה ועקנין הידוע בכינויו 'רבי שלמה בן יצחק', מחבר הספר הקדוש "בינת שלמה", ורבי משה בן שלמה שהיו טמונים... לכתבה המלאה

אופקים: בקרוב התושב ה-32 אלף
כיום, נבנות במקביל בעיר הדרומית המתפתחת 3 שכונות מגורים חדשות | דנינו: "אחרי שנים רבות של הגירה שלילית, אנשים חוזרים... לכתבה המלאה

הפתעת הנגב בליכוד
הוא דיבר נגד גלעד שרון בכל מפגש ("אין לו מקום בליכוד"), פקד לליכוד את תלמידי הרב מאזוז ("בירך אותי בבוקר הפריימריז&... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות