חדשות

פג קסמה של תוכנית מחיר למשתכן

הזכאים הוותיקים מיואשים, הצעירים לא נוהרים לפריפריה ומספר הנרשמים בשפל ■ כ-14 אלף זכאים נרשמו ל-55 ההגרלות האחרונות ובכשליש מהערים נרשמו יותר דירות מזכאים ■ הסימפטומים לכך שתוכנית הדגל של כחלון עומדת בפני מיצוי הולכים ומתרבים

מצבה של ההגרלה האחרונה של מחיר למשתכן לא נראה מזהיר בשבוע שעבר. כ-8,800 זכאים בלבד, כמחצית מהמשתתפים הוותיקים, נרשמו ל-55 הגרלות; ב-6 מתוך 19 הערים שהשתתפו בהגרלה - אופקים, אור עקיבא, אשקלון, יקנעם, נהריה וקרית מוצקין - נרשמו יותר דירות מוגרלות מזכאים מגרילים.

גם הנתונים על הירשמות זכאים חדשים למבצע לא מעודדים. בחודש שעבר נרשמו רק 1,877 זכאים חדשים, ובשבוע הראשון של אוקטובר נרשם מספר לא מדהים של פחות מ-500 זכאים. דינמיקת ההרשמה הזו סתרה לגמרי את מה שהתחולל בהרשמות קודמות. אז, בכל פעם שנודע על סדרת הגרלות חדשה (בערך אחת לשלושה חודשים), נרשמה קפיצה בקצב ההרשמה, לעומת החודשים שבהם לא בוצעו הגרלות. הפעם זה לא קרה.

ביום שלישי שעבר, יומיים לפני סגירת ההגרלה, הוציאו מארגני ההגרלה את ההודעה הבאה: "ההרשמה בשבעה יישובים מיועדת גם לזכאי סדרה ג': אופקים, אור עקיבא, אשקלון, באר יעקב, יקנעם, נהריה וקרית מוצקין. בעת ההגרלה תינתן עדיפות קודם לזכאי סדרה א, אחר כך לזכאי סדרה ב' ולבסוף לזכאי סדרה ג'".

בהחלטה זו לשלב את אנשי סדרה ג' הטרייה, הצילו המארגנים את עצמם ואת מי שחתום על מחיר למשתכן, משה כחלון, ממבוכה: בשבוע שעבר נרשמו לפתע כ-900 איש לזכאות, והם, כמו גם אנשי סדרה ג' אחרים, הוסיפו לסדרת ההגרלות הנוכחית כ-5,450 נרשמים חדשים – תוספת של יותר מ-50% לרשימת המגרילים בשבע הערים ויותר מ-40% לכלל הנרשמים להגרלות.

המבוכה נחסכה, אך הסימפטומים לכך שתוכנית הדגל של כחלון עומדת בפני מיצוי  מוסיפים להיערם. כ-50 אלף איש, שמהווים כמחצית מתוך הנרשמים לסדרות הוותיקות, א' וב', לא זכו עדיין בהגרלות. רק 13 אלף מהם טרחו להירשם להגרלות האחרונות. מדוע? גם אם נצא מנקודת הנחה שחלק מהם נואשו זה מכבר ממחיר למשתכן ופנו לשוק החופשי, עדיין נותרו רבים מאוד הרשומים שנה ויותר בזכאות לתוכנית במסגרת סדרות א' וב', שעל הנייר היו אמורים להמשיך ולנסות.

העובדה שהם לא עשו זאת עלולה להצביע על אי אמון וחשדנות בקרב רבים מהם לגבי סיכוייהם לזכות בדירות מוזלות, ההנחות שיקבלו, איכות הדירות, מועד האכלוס ועוד. כמות המידע שעובר בתקשורת וברשתות החברתיות היא רבה, וחלק גדול ממנה אינו מיטיב עם המבצע.

עוד דבר שמעניין בסדרת ההגרלות הנוכחית הוא הליך הבררנות שעובר על הזכאים הוותיקים: לא עוד ערי פריפריה וגם לא ערים של פריפריה קרובה, כמו אור עקיבא, אשקלון ויקנעם. נס ציונה, נתניה ובאר יעקב כיכבו גם ברשימות מלפני שבוע, אליהן יש להוסיף את הגרלות מחיר מטרה במודיעין. לא עוד הרפתקאות נדל"ן בצפון ובדרום.

האם אנו עדים לצמצום בתופעה של "הצעירים המשקיעים" - כלומר אלה שרצו לרכוש דירות מוזלות בפריפריה מתוך כוונה להשכיר אותן בעתיד, תוך כדי המשך מגורים במרכז? האם חילחלה בציבור הזה התובנה שמדובר בצעד בעייתי? לא ניתן לדעת כרגע. על כל פנים, מכלול ההתנהלות של הזכאים הוותיקים מעיד כי הקסם של התוכנית - שלהגרלה הגדולה הראשונה שלה בשנה שעברה התייצבו יותר מפי שניים מהנרשמים להגרלה הנוכחית - פג.

 

לכתבה המקורית דה-מרקר

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
מענקים לתושבים שיציבו מיגונית בביתם
ראש העיר הודיע כי המענק יינתן למציבי מיגוניות פרטיות  ... לכתבה המלאה

איש הייטק חשוד שקיבל בעורמה הטבת מס
מדובר בתושב הרצליה שעל פי החשד הצהיר בפני פקיד השומה כי הוא מתגורר באופקים במטרה לזכות בהטבת מס.  ... לכתבה המלאה

שניב : רווח הון של כ - 10 מיליון שקל ממכירת נדל'ן
יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים,תמורת כ-18.5 מיליון שקל ... לכתבה המלאה

בפעם השביעית: הארנונה תישאר ללא שינוי
ראש העיר:  "גידול ההכנסות עליו אנו שוקדים יגיע מפרויקטים כלכליים ולא מכיסו של התושב" ... לכתבה המלאה

הסכמי הגג בערי הנגב - לא מה שחשבתם
סיכוייהן של אופקים, דימונה ונתיבות - ערים שנמצאות בעיצומם של תהליכי הבראה - לצלוח מבחינה כלכלית את הגידול החד באוכלוסייה בעקבות יי... לכתבה המלאה

המהנדסת החדשה של עיריית הרצליה: חנה חרמש
חרמש שימשה בתפקידה האחרון מהנדסת העיר אופקים. היא תחליף בתפקיד את מייק סקה, שהודיע בדצמבר על פרישה ... לכתבה המלאה

פגישה של ראשי רשויות עם אלוף פיקוד העורף
בפגישה עלו נושאים חשובים כגון פערי המיגון, עידוד בניית ממ"דים בבתי תושבים ומקלטים שאינם שמישים בבתים משותפים ... לכתבה המלאה

בשורה חדשה של משרד הכלכלה לבעלי העסקים באופקים
משרד הכלכלה באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, הודיע כי יעבה את התמיכה בעסקים קטנים. ... לכתבה המלאה

עורכי דין נטלו מליונים שלא כחוק
עמותת נדל"ן באופקים תובעת 2.3 מיליון שקל בטענה שנטלו כספים מחשבון הנאמנות ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות