דיור | תעסוקה | תחבורה | תעשייה | אקלוגיה

אופקים תהיה בירת ההיי-טק והחדשנות של הנגב

הקמת קרן לקידום החינוך הטכנולוגי בעיר בשותפות עם אסנס, לימודי רובוטיקה וחלל, והקמת פארק היי-טק הם רק חלק מהדברים שראש עיריית אופקים, יצחק דנינו, מתכוון לעשות בעיר

הבעלים של חברת ההיי-טק אסנסרבקה וד"ר חיים אמיר, הודיעו היום (ה') על כוונתם להקים קרן פילנתרופית, בשיתוף עיריית אופקים, שתגייס מיליון שקלים לקידום החינוך בעיר. לאסנס יש חיבור מיוחד עם העיר הדרומית, בין היתר בדמות מפעל ייצור, יחד עם Flex, שמעסיק כ-650 עובדים, רבים מהם מקומיים וכ-100 מהם אנשים עם מוגבלויות מאזור הדרום.

השותפות המיוחדת הזו בין העירייה לחברת היי-טק וההחלטה להקים את הקרן הן חלק מהפעילות לקידום מצוינות בחינוך שעיריית אופקים מבצעת בשנים האחרונות, בראשותו של ראש העיר, יצחק דנינו, שבבחירות האחרונות נבחר לתקופת כהונה שנייה. דנינו זוכה לתמיכה רחבה בקרב תושבי העיר, לאחר שבמשך שנים היא נוהלה תחת ועדה קרואה. בראיון לאנשים ומחשבים הוא מדבר על השותפות עם אסנס, החינוך והטכנולוגיה באופקים, ועוד.

איך אתה רואה את השותפות עם אסנס?
"מדובר בשני אנשים, ד"ר חיים ורבקה אמיר, שהמילה ציונות קטנה מכדי לתאר אותם. כשפגשתי אותם, זה החזיר לי את הצבע ללחיים. טוב לדעת שעוד יש אנשים כאלה בעולם העסקים ובתעשייה, שאכפת להם מעתיד ילדינו – לא רק בדיבורים כי אם גם במעשים. אסנס היא חברה גלובלית, שבקלות הייתה יכולה להעביר את מפעל הייצור שלה למקום אחר בעולם, כפי שעושות לא מעט חברות. אבל בני הזוג אמיר מתעקשים להמשיך ולייצר את רוב המוצרים שלהם בישראל, ובכך לתרום לעידוד התעסוקה באופקים ולצמיחתה.

מעבר לזה, הפעילות שלהם מראה את הצד היפה של חיבור עולם העסקים לניהול עיר, עם מלוא הרגישות הנדרשת. הם אף מעודדים עובדים ממרכז הפיתוח של החברה בהרצליה לבוא לעבוד באופקים חלק מהזמן, ומעורבים בקהילה המקומית".

מה מציעה אופקים בכל הנוגע לחינוך טכנולוגי ומה צריך עוד לקדם?
"הקמת הקרן היא לא במקרה, אלא חלק מפעילות קהילתית רחבה שאסנס וגורמים אחרים עושים באופקים – בחלק מהפעמים ביוזמתנו. יש לנו תכניות ארוכות טווח להעצמת החינוך המדעי-טכנולוגי ובעיקר להצמיח פה דור של יזמים. זה כבר קורה והקרן תגייס משאבים כדי שנוכל לממש חלק מהתכניות.

יש לנו, למשל, שיתוף פעולה עם מכון ויצמן, שהחל בחודשים האחרונים, וב-1 בספטמבר הקרוב תיפתח בעיר מכינה שמפעיל המכון של בוגרי צבא מכל הארץ, שיבואו ללמוד פה, ישתלבו בקהילה ויתרמו להעצמת החינוך המדעי בעיר.

אנחנו פונים גם לגילאים צעירים יותר: בבתי הספר באופקים שמים דגש, למשל, על לימודי חלל, מבצעים פרויקטים בעזרת מדפסות תלת ממד ועוד.

בנוסף, אנחנו משלבים צעירים מכל הארץ שבאים לפה, במסגרת פרויקט נוח. אלה צעירים שאחרי המחאה החברתית של 2011 הבינו שמדינת הסטארט-אפ לא יכולה להיות רק בתל אביב. למיזם הזה יש השלכות גם על הרכב האוכלוסייה – קצב הגידול בעיר הוא מהיר, עד כדי 20% תושבים חדשים. כבר כעת יש 600 צעירים שרוצים לבוא לגור פה ויש לנו הסכמים עם האוצר לבניית 4,500 יחידות דיור. העיר מונה כיום 31 אלף תושבים ובתוך כמה שנים נגדל ל-40 אלף".

איך אתה מסביר את זה? זה מנוגד לתדמית של יישובי הנגב.
"הנגב כולו בתקופת פריחה. יש כאן איכות חיים גבוהה, חינוך מתקדם, כולל חינוך מדעי, כבישים מהירים ורכבת שמגיעה אלינו – כל זה הופך את הנגב בכלל, ואת אופקים בפרט, למקום שאנשים רוצים לגור בו".

כמה בתי ספר יש בעיר?
"יש כאן שישה בתי ספר יסודיים ושלושה תיכוניים, ובתי ספר של המגזר החרדי. בכל בתי הספר שלנו מלמדים מדעים, רובוטיקה וחלל כבר מגיל צעיר. ממוצע מסיימי בגרות גבוה ב-30% מהממוצע הארצי. בנוסף, אחוז ניכר מתלמידי התיכון שלנו לומדים חמש יחידות במתמטיקה, ועל כך גאוותנו".

האם אתה מתכנן להביא לאופקים עוד חברות היי-טק?
"כן, בהחלט. יש לנו 700 דונם שבימים אלה אנחנו מסיימים לאפיין אותם, ולהפוך את האזור לקריית ההיי-טק המובילה של הנגב. אנחנו מתכננים להקים שם שטחים שייועדו להיי-טק ולענפים נוספים, כמו גם למגורים. בנוסף, אנחנו מוגדרים כאזור פיתוח א', כך שחברות שיבואו לכאן ייהנו מהטבות מס, עלות פיתוח זולה – וכל מי שרוצה לייצר מבין את המשמעות של הדברים האלה. בנוסף, יש באופקים עתודת כוח אדם מעולה, עם אנשים שאנחנו מכשירים אותם מגיל צעיר בעזרת רשתות החינוך שפועלות פה, וכוח הוראה מעולה שמגיע לעבוד פה".

האם יש לכם תכניות בכל הנוגע לעיר חכמה?
"בוודאי. אנחנו משקיעים וגם חדשניים בנושא אנרגיה ירוקה. אנחנו מצויים בימים אלה בעיצומו של פיילוט בשכונה מסוימת בעיר, שבה כל צריכת האנרגיה של התושבים היא מגז טבעי . אופקים תהיה היישוב הראשון שבו יהיה גז טבעי בכל בית. כמו כן, יש לנו תכניות להקים פה תשתיות שיכללו מונים חכמים, ועוד הרבה רעיונות שימומשו במהלך הקדנציה שלי".

 

כתבה מקורית : PC אנשים ומחשבים

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
אושרה תכנית מתאר כוללנית לעיר
התוכנית קובעת יעד של 80 אלף תושבים לעיר הדרומית ... לכתבה המלאה

5 רעיונות לעיצוב המטבח
היכרות עם סגנונות שונים יכולה לסייע למי שרוצה לשדרג את המטבח ולעצב אותו מחדש. מתלבטים בין האפשרויות? הנה כל מה שכדאי לכם לדעת ... לכתבה המלאה

צפויים שיבושים ברכבות, רישמו את התאריכים
בעקבות עבודות, תיסגר תחנת באר שבע בשבוע הבא למספר ימים ורכבות בקו רעננה - באר שבע יעצרו בתחנת אופקים. לרשות הנוסעים יעמוד מערך שאט... לכתבה המלאה

היכן תפגשו את טונות חומרי תעמולת הבחירות?
אחרי חודשים של תעמולת בחירות אינטנסיבית, ביום שלישי מיליוני תושבים יצאו להצביע ולהשפיע על עתיד מדינת ישראל בקלפיות הפזורות ברחבי ה... לכתבה המלאה

בקרוב באופקים: פרויקט פינוי בינוי בשיתוף רמ''י
במסגרת הסכם הגג, בו שותפה הרשות עם העירייה   ... לכתבה המלאה

לומדות למחזר
מכינה לבנות דתיות הגיעו לסיור והדרכה בנושאי מיחזור פסולת נייר וקרטון במפעל “תעשיות מיחזור” באופקים של חברת נגב אקולוגי... לכתבה המלאה

הותמ''ל לא פותרת שום בעיית דיור
הדוח של החברה רווי בביקורת קשה: "מתכננים לאקסל" מכנים בחברה את הותמ"ל ומוסיפים, כי היא "גורמת לטעויות תכנ... לכתבה המלאה

ג'נסל השיקה קו לייצור תאי דלק באופקים
החברה תשתף פעולה עם ענקית אנרגיה ירוקה אמריקאית בייצור נקי של חשמל בטכנולוגיה חדשה ... לכתבה המלאה

פלקס תייצר גאדג'ט המיועד לקשישים
מבוגרים רבים מעוניינים להמשיך לגור בבית ולהרגיש ביטחון • מוצרים בפיתוח ישראלי כמו ניטור שינה או מעקב פעילות משרים ביטחון עליה... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות