דיור | תעסוקה | תחבורה | תעשייה | אקלוגיה

פלקס תייצר גאדג'ט המיועד לקשישים

מבוגרים רבים מעוניינים להמשיך לגור בבית ולהרגיש ביטחון • מוצרים בפיתוח ישראלי כמו ניטור שינה או מעקב פעילות משרים ביטחון עליהם ועל משפחותיהם

בים מבני 70 ומעלה מתקשים להתמודד מול טכנולוגיות חדשות. מי שהתרגלו לחיים פשוטים, אנלוגיים, עם מפגשים פנים אל פנים, מרגישים מאותגרים כשהם צריכים ללמוד להפעיל טלפון חכם כדי להתקשר לרופא, או כדי לשלם חשבון חודשי באינטרנט. אבל במובנים רבים הקידמה יכולה גם לסייע למבוגרים להישאר עצמאיים ולהמשיך לגור לבד בבתיהם עם תחושת ביטחון שמישהו יהיה שם עבורם במקרה הצורך. ומהצד השני, בני המשפחה יכולים לקבל דיווח על כל התנהגות חריגה, ולהגיע לסייע. 
 
במרכז הפיתוח של חברת Essence בהרצליה עמלים עשרות עובדים צעירים למצוא פתרונות לאוכלוסייה הבוגרת, שרוצה להמשיך בחיים עצמאיים בבית. כמו ש"אין נביא בעירו", בארץ לא כל כך מכירים את הפעילות של החברה הישראלית, או את העשייה הצנועה של ד״ר חיים אמיר, הבעלים ומייסד, שאת הייצור מיקם במפעל פלקס באופקים. עם זאת, בעולם נרכשו עבור עשרות מיליוני מבוגרים מערכות Care@Home של Essence.

למנוע נפילות

הפתרון פורץ הדרך שפיתחה החברה בנוי מכמה מערכות התרעה המשלימות זו את זו, שבבסיסן ״רכזת חכמה״. הפתרון מאפשר הגנה מלאה לקשיש, הן בביתו והן מחוץ לבית. הרכזת מחוברת למוקד רפואי, מנתחת נתונים ומידע באמצעות מגוון חיישנים (תנועה, מיקום, מים, אש, עשן, קול) לטובת שינוי - בזמן אמת - של חיי המבוגרים.

 

הגאדג'ט של אסנס לעזרה למבוגרים

כך לדוגמה, מעקב אחר פעילותו היומיומית של מבוגר שחי לבד בבית, יכולה לגלות הידרדרות בבריאותו ולמנוע אשפוז או נפילות. מערכת בינה מלאכותית מנתחת את הנתונים בזמן אמת, ובמקרה של חריגה נשלחת התראה לספק שירות רפואי או לבן משפחה, שיכול להתחבר למערכת  באמצעות אפליקציה בטלפון חכם. המערכת מסייעת לאתר את המיקום המדויק של הקשיש כדי להגיע אליו עם עזרה בהקדם האפשרי. 
במקרה שהקשיש אינו יכול לקרוא לעזרה, יופעל כפתור מצוקה עם זיהוי קולי וייפתח ערוץ תקשורת דו כיווני. מחקרים רבים הוכיחו שזמן התגובה הוא רכיב קריטי בהישרדות לאחר נפילה. ככל שחולף זמן רב יותר, כך פוחתים סיכוייו לצאת בשלום מהנפילה. 
הרכזת החכמה מסתייעת בבינה מלאכותית ובלמידה עמוקה כדי לחזות מצבים עתידיים. לדוגמה, אם קשיש המתגורר לבדו, אינו פותח את המקרר בזמן ארוחת הבוקר, הנכדים, או לחלופין מוקד שירות רפואי, מקבלים התרעה ויכולים לבדוק מה קורה. המערכת גם מתריעה על נזילות, הצפות, שריפה, ויכולה לאתר במדויק את מיקומו של הקשיש בתוך הדירה עצמה.

תליון הצלה

נוסף על החיישנים המחוברים לטלפון קווי, או באמצעות SIM  סלולרי, הקשיש מקבל תליון קל משקל בגודל מטבע לענידה על הצוואר, הן בבית והן בחוץ. ברגע שהמכשיר החכם מזהה נפילה הוא מבצע קריאת חירום ושולח מיקום מדויק למי שמגיע לסייע. התליון משחרר את הקשיש מן התלות במערכת הניטור בבית, והוא מספק לו מטריית הגנה גם בחוץ. המערכת אף יכולה להתריע אם הקשיש עזב את ביתו ללא התליון. 
מערכת Care@Home  אינה נמכרת ישירות למבוגרים, שכן חלק גדול שלה מסתמך על שירות הסיוע. רוכשים אותה מוקדי רפואה, חברות ביטוח, חברות תקשורת ורשויות מקומיות (ערים חכמות) ב־15 מדינות בחמש יבשות, ובהם  נטל"י הישראלית.  

שינה כסימן לבריאות

מוצר נוסף, שאינו מצריך התקשרות עם ספק שירות, הוא חיישן לניטור השינה שמייצרת חברת  EarlySense מרמת גן. המערכת כוללת חיישן, המוגן בפטנט, אשר מנטר ומנתח יותר מ־50 אלף  נקודות מידע כל לילה. זה כולל קצב לב, דפוסי נשימה, שינה ותנועה, כדי לתת תמונה מדויקת של הבריאות הכללית. החיישן ממוקם מתחת למזרן ואינו דורש חוטים או רצועות יד לא נוחים. כך הוא מאפשר ניטור מדויק בלי לפגוע בסדר היום של המשתמש.
EarlySense מציעה פתרונות ניטור רציף מתמשך ללא מגע, לשוק הרפואי ולשוק הבריאות הדיגיטלית לצרכנים. החברה משמשת בבתי חולים ובמתקני בריאות בכל העולם ומסייעת לאנשי רפואה בגילוי מוקדם של הידרדרות החולה ובמניעת פגיעות, כולל מקרי חירום, העברות ליחידת טיפול נמרץ הניתנות למניעה, נפילות של חולים ופצעי לחץ. החיישן מותאם לבית חכם, מביא טכנולוגיה שהוכחה בבתי חולים אל הבית, ומעניק מידע חשוב לגבי בריאות ושינה. 

תקשורת דרך הטלוויזיה 

בגלל קושי לאמץ שימוש בכלים דיגיטליים המגשרים על הפער הפיזי, כמו טלפונים חכמים ורשתות חברתיות שאינם מותאמים עבורם, בני הגיל השלישי והרביעי שמתקשים לצאת מהבית מסיבות שונות חווים בדידות. סטארט־אפ ישראלי בשם יוניפר קר (Uniper Care) פיתח שירות טכנולוגי העונה על הבעיה. באמצעות חיבור טלוויזיה רגילה לקופסת סטרימר של יוניפר ולמצלמה, הטלוויזיה מקבלת יכולות נוספות -  ביניהן, למשל, אפשרות להצטרף דרכה לקבוצות ווטסאפ.
כיום מרבית קבוצות הווטסאפ המשפחתיות שומרות את בני המשפחה מעודכנים בזמן אמת. אך הסבא והסבתא שאינם יודעים להשתמש בטלפון חכם אינם יודעים על המתרחש עד שמתקשרים אליהם, ולא יכולים לצפות בווידאו ותמונות. 
 
כחלק מהפתרון של יוניפר, המדיה מקבוצת הווטסאפ זמינה לצפייה בקלות מהטלוויזיה, ונוסף על כך אפשר להאזין להקלטות ולקחת חלק בהתכתבות בקבוצה.
יכולות נוספות המונגשות דרך הטלוויזיה, הן האפשרות לבצע שיחות וידאו עם בני המשפחה כשהשלט מתפקד גם כמיקרופון, ולהשתתף במועדון וירטואלי עם תכני העשרה המשמש כרשת חברתית.
המערכת גם מקפיצה התראות על המסך לנטילת תרופות, ימי הולדת ועוד. היא מאפשרת להשתתף בשיעורי כושר מהבית, להקשיב להרצאות ולשאול את המרצה שאלות. הקופסה אינה מחליפה את ערוצי הכבלים הקיימים, אלא מוסיפה את השירותים לתכני הטלוויזיה הרגילים. מחיר השירות מתחיל מ־75 שקלים לחודש וחיבור המכשור לטלוויזיה נעשה על ידי נציג של החברה.
לדברי רמי קירשבלום, המנכ"ל וממייסדי יוניפר קר, "משתמשת עדכנה אותנו שבעבר נהגה לשבת בפיג'מה בבית בכל שעות היום. אבל מאז שהחלה לעלות בכל יום לשידור בקבוצת וידאו, היא מתלבשת ומטפחת את עצמה לקראת המפגש הווירטואלי. שמנו לעצמנו מטרה לאפשר לאזרחים הוותיקים נוחות, איכות חיים, פנאי מהבית, חיים מלאים, פעילים, משמעותיים ומלאי תוכן".
 

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
המיזם שנועד להפוך את ערי הפיתוח למרכזי מגורים
מיזם ממשלתי חדש מבקש לאפשר פיתוח והשקעה משמעותיים בערי פיתוח על ידי גיבוש תוכנית עסקית חברתית לכל עיר, במקביל להקמת גרעיני התיישבו... לכתבה המלאה

קרן מיראז' תשקיע בתעסוקה ופיתוח מרכזים עירוניים
ראש העיר: "השינוי שקרן מיראז' עשתה לאזור הנגב הוא גדול והחידוש של היעדים בהחלט מחויב מציאות ונותן מענה לצרכים קיימים. דיו... לכתבה המלאה

אושרה תכנית מתאר כוללנית לעיר
התוכנית קובעת יעד של 80 אלף תושבים לעיר הדרומית ... לכתבה המלאה

5 רעיונות לעיצוב המטבח
היכרות עם סגנונות שונים יכולה לסייע למי שרוצה לשדרג את המטבח ולעצב אותו מחדש. מתלבטים בין האפשרויות? הנה כל מה שכדאי לכם לדעת ... לכתבה המלאה

צפויים שיבושים ברכבות, רישמו את התאריכים
בעקבות עבודות, תיסגר תחנת באר שבע בשבוע הבא למספר ימים ורכבות בקו רעננה - באר שבע יעצרו בתחנת אופקים. לרשות הנוסעים יעמוד מערך שאט... לכתבה המלאה

היכן תפגשו את טונות חומרי תעמולת הבחירות?
אחרי חודשים של תעמולת בחירות אינטנסיבית, ביום שלישי מיליוני תושבים יצאו להצביע ולהשפיע על עתיד מדינת ישראל בקלפיות הפזורות ברחבי ה... לכתבה המלאה

בקרוב באופקים: פרויקט פינוי בינוי בשיתוף רמ''י
במסגרת הסכם הגג, בו שותפה הרשות עם העירייה   ... לכתבה המלאה

לומדות למחזר
מכינה לבנות דתיות הגיעו לסיור והדרכה בנושאי מיחזור פסולת נייר וקרטון במפעל “תעשיות מיחזור” באופקים של חברת נגב אקולוגי... לכתבה המלאה

הותמ''ל לא פותרת שום בעיית דיור
הדוח של החברה רווי בביקורת קשה: "מתכננים לאקסל" מכנים בחברה את הותמ"ל ומוסיפים, כי היא "גורמת לטעויות תכנ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
חניה בתשלום באופקים
הגיע הזמן שיהיה כאן סדר זה מוכיח שאופקים מתפתחת זה יפגע בעסקים פה זה לא תל אביב שיטה להגדלת קופת העירייה לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות