חדשות

קרן שחף מברכת את אחוזת נגב על פרויקט תיעודי

וכך נכתב בפוסט בפייסבוק של קרן שח''ף :

 

יש סיפור מקומי – יש קהילה באופקים!

אחוזת נגב קהילה מקומית של תושבי אופקים המונה כ80 משפחות מפעילה מזה כמה שנים יוזמות קהילתיות בעיר. הקהילה חברה ברשת הקהילות ארץעיר בליווי ותמיכת קרן שח"ף.

בחיפוש אחר החוסן הקהילתי והזהות הקולקטיבית, החליטו חברי הקהילה להעמיק ולהרחיב את הנרטיב המקומי, תוך העמקת הסיפור האישי, המשפחתי והעירוני - כך הקימו את ארכיון העיר אופקים, אם יש סיפור מקומי יש קהילה!
מזה כשנתיים אוספים חברי הקהילה, בשיתוף עיריית אופקים, חומרים על ההיסטוריה של העיר ותושביה, מסמכים שנשכחו במרתפי העירייה, ובעיקר חומרים הנמצאים אצל התושבים ולא זכו לראות אור מעולם. חברי הקהילה ביצעו ראיונות וידאו עם מאות מתושבי העיר, אלו הביאו את אלבומי המשפחה והפעילות העירונית ופרסמו אותם בדף פייסבוק שזכה לשיתופים רבים והרבה נוסטלגיה והתרגשות.

בחיפוש אחר המסמכים האבודים, נמצאו גם מסמכי ההקמה של העיר, המפות הראשונות וכן תיעוד של הקמת מוסדות רבים בעיר. כמו כן נחשפו לתושבי העיר הוותיקים תמונות רבות ומרגשות. בין היתר החלו חברי הקהילה בתיעוד מיוחד של הקהילה האתיופית שהגיעה לעיר בשנת 1991 והקהילה מחבר העמים שהגיעה באותה שנה.

"האוצרות הגדולים נמצאים אצל תושבי העיר" אומר לנו מנהל המיזם איציק קריספל, "כעת לאחר שנעמו חומרים רבים, סרטונים ותמונות נולדה יוזמה חדשה והיא הקמת מוזיאון לעיר, מקום שיהיה מקור הסיפור שיופץ לתושבי העיר, תלמידי בתי הספר וכן יהיה פתוח לתושבים המבקרים בעיר, תיירים וכן לשדה המחקר שהיה דל עד כה." מסכם איציק קריספל מנהל קהילת אחוזת נגב באופקים.
חברי אחוזת נגב מקווים כי סיפור הנרטיב מחדש וביסוסו על ידי התושבים ייצור גאווה מקומית, רוח חדשה שתוביל לסדר נכון וצודק, תיקון של ההיסטוריה של מדינת ישראל. בכך יווצר "מקום תודעתי" לקבוצות שהודרו מהסיפור המלא של ארץ ישראל לעשות, ליצור, לתעד ולספר לדורות הבאים.

אתר "אחוזת נגב" - http://www.ahuzatnegev.org.il

Itzik Krispel עיריית אופקים

 

לפוסט המקורי בפייסבוק

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
מהפך: הקאנטרי קלאב עבר לניהול העירייה
​המקום ינוהל על ידי חברת תפעול, באמצעות עיריית אופקים. ... לכתבה המלאה

הפרוייקט לצמצום פערים דיגטליים יוצא לדרך
שר המדע והטכנולוגיה וראש עיריית אופקים השיקו את המרכז הדיגיטלי, בית למדע וחדשנות בקהילה.  ... לכתבה המלאה

מענקים לתושבים שיציבו מיגונית בביתם
ראש העיר הודיע כי המענק יינתן למציבי מיגוניות פרטיות  ... לכתבה המלאה

איש הייטק חשוד שקיבל בעורמה הטבת מס
מדובר בתושב הרצליה שעל פי החשד הצהיר בפני פקיד השומה כי הוא מתגורר באופקים במטרה לזכות בהטבת מס.  ... לכתבה המלאה

שניב : רווח הון של כ - 10 מיליון שקל ממכירת נדל'ן
יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים,תמורת כ-18.5 מיליון שקל ... לכתבה המלאה

בפעם השביעית: הארנונה תישאר ללא שינוי
ראש העיר:  "גידול ההכנסות עליו אנו שוקדים יגיע מפרויקטים כלכליים ולא מכיסו של התושב" ... לכתבה המלאה

הסכמי הגג בערי הנגב - לא מה שחשבתם
סיכוייהן של אופקים, דימונה ונתיבות - ערים שנמצאות בעיצומם של תהליכי הבראה - לצלוח מבחינה כלכלית את הגידול החד באוכלוסייה בעקבות יי... לכתבה המלאה

המהנדסת החדשה של עיריית הרצליה: חנה חרמש
חרמש שימשה בתפקידה האחרון מהנדסת העיר אופקים. היא תחליף בתפקיד את מייק סקה, שהודיע בדצמבר על פרישה ... לכתבה המלאה

פגישה של ראשי רשויות עם אלוף פיקוד העורף
בפגישה עלו נושאים חשובים כגון פערי המיגון, עידוד בניית ממ"דים בבתי תושבים ומקלטים שאינם שמישים בבתים משותפים ... לכתבה המלאה

חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות לכנסת ה- 22 - במי תבחרו הפעם?
מחל- הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו פה - כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד שס - התאחדות הספרדים שומרי תורה ג- יהדות התורה והשבת אגודת ישראל – דגל התורה ודעם - הרשימה המשותפת חד"ש, רע"ם, תע"ל, בל"ד אמת - העבודה–גשר - עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס ל' -ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן טב - ימינה בראשות איילת שקד מרצ - המחנה הדמוקרטי בהנהגת הורוביץ, שפיר וברק כף - עוצמה יהודית בראשות איתמר בן-גביר לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות