קטגוריות

תיירות פנים

פארק אופקים

פסל הציפור בכניסה לפארק מקדמת את פנינו חורשה של עצי אשל הפרקים, עץ עמיד לתנאי החום והיובש של המדבר. נוסעים בדרך הסלולה כ300- מטרים עד למדשאה ולחניון המרכזי של הפארק המשתרע משני צדי הדרך.

בקצה המדשאה בולט פסל, עשוי בדמות ציפור גדולה. הוא מעניין את הילדים בעיקר משום שמצוואר הציפור יורדות ארצה שתי מגלשות. ילדים ומבוגרים יחדיו נהנים גם ממתקני הספורט האתגרי שהציבה קק"ל בחניון ומכל המתקנים המאפשרים לערוך כאן פיקניק בחיק הטבע. החניון מתאים לאנשים וילדים בעלי מוגבלויות פיזיות. הקמת הפארק נעשתה בסיוע הקרן לפיתוח שירותים לנכים במוסד לביטוח לאומי. 

אתרים בפארק
מערת אלג'ריר (מאגורה) – במערה ישב המושל התורכי יחד עם מחלקת חיילים והמתין לסיום בניית מבצר פטיש בשנת 1894. המבצר שימש כמרכז המנהלי הראשון מחוץ לעזה אותו בנו התורכים, אמצעי לביסוס מדיניותו של השולטן עבדול חמיד השני בקרב שבטי הבדואים באזור: הטראבין והתייאהא. בפתח המערה ששימשה מאגר מים קדום, ישנה מחצבה. במחצבה נחצבו אבני בניין לאתר ביזנטי סמוך, שמהריסותיו נלקחו האבנים לבניית מבצר פטיש. החוצבים הותירו עמודי סלע לתמיכת תקרת המערה.
  

מבצר פטיש – מבצר פטיש (קלעת פוטיס) נבנתה על ידי העות'מאנים בשנת 1894, כדי להשליט סדר בנגב הצפוני, שם פרצו סכסוכי דמים בין השבטים הבדווים. בסמוך לכאן, בנחל גרר, התרחש בשנת 1917 "תרגיל התרמיל" אותו הגה קולונל ריצ'ארד מיינרצהגן, איש המודיעין של הגנרל אלנבי, שהפעיל את אחת מתוכניות ההטעיה הגדולות של מלחמת העולם הראשונה.

   

הבית ברחוב ירמיהו :

נקודת חן מרהיבה ונסתרת מן העין אוצרת בתוכה עולם ומלואו של יצירה . ברחוב ירמיהו באופקים נמצא ביתו של האמן פסל חיים טדגי . בית אמרנו ? זהו מפעל חיים ! הבית נראה כמו ממלכה קסומה של יצירה , כל חובב אומנות הולך לאיבוד בתוך יער היופי והאמנות הייחודית . קבוצות מטיילים מכל רחבי הארץ אינן מחמיצות ביקור. חיים ואליס מדריכים את המבקרים ויש המון מה לראות . הסטודיו של חיים נמצא גם כן בתוך הבית ולאחר ביקור בגן הפסלים , ניתן לראות את שפע היצירה של עבודות קרמיקה , ציור , פיסול ועוד, מוזיאון שלם בבית אחד . ולאחר הסיור ניתן להמשיך בעיר אופקים השופעת מעבודותיו של חיים ,כל הכיכרות פרי  יצירתו משלימות את התמונה על האומן שחי בינינו.חיים בן אופקים פועל ליופייה של העיר ללא לאות , אסור לפספס.

לתיאום סיורים 08-9924449 או נייד : 050-6990413

       

פארק סיירת שקד

הפארק מוקדש ליחידת סיירת שקד שלוחמיה שמרו על גבולות הארץ בנגב, בערבה ובבקעת הירדן.באתר הנצחה לחללי הסיירת. הפארק משתרע על פני כ- 5688 דונם, והוא מהווה תחנת מחקר לנושא ה"סוואניזציה"

הכניסה לםארק דרך העיר אופקים . נוסעים בכביש הטייסים לכיוון בסיס חצרים , לאחר כ 3 קילומטרים פונים שמאלה לשביל עפר , במקום שלט של קק"ל . נסיעה קצרה ולנגד עינינו מתגלה הגשר התורכי (ראה תמונה ) . שטח הפארק 6000 דונם רובו עצי מחט ורחבי עלים

הפארק נושא את שמה שח סיירת שקד שהוקמה בשנת 1955 והייתה סיירת של פיקוד דרום , אשר פעלה באיזורים וגזרות הפיקוד . בפארק אנדרטה לזכר הנופלים , גשר ברזל באורך 130 מטר וסוללת רכבת מהתקופה הבריטית . כמו כן במקום מתקנים קדומים לאיסוף ואיגום מים לאורך נחל אופקים .

הערה : חלקו של הפארק נמצא בשטח אש . המעוניין להכנס לשטח אימינים של צה"ל יפנה למרכז התיאום של הפיקוד         בטלפון : 08-9902927 

     

פארק אשכול

 אתר לבילוי בחיק הטבע המשתרע על פני 3,500 דונם. במקום מדשאות רחבות ידיים, ומתקני פיקניק. גן לאומי אשכול הוא בסיס יציאה מעולה לסיור באתרי נחל הבשור ובדרך הנופית המרשימה.

 בחלק הצפוני של הגן הלאומי מתנשאת גבעה קטנה – ח'ירבת שלאלה – שמראשה תצפית נאה על הסביבה. במלחמת העולם הראשונה גילו חיילים אוסטרלים שלחמו במקום כנגד הצבא התורכי, את שרידיה של כנסייה ביזנטית, ובה ריצפת פסיפס יפהפיה. הפסיפס מוצג עתה לראווה בעיר קנברה, בירת אוסטרליה.במרכז הפארק יש גבעה קטנה שבה נחפרו שרידי האתר עין הבשור. זוהי תחנת דרכים מצרית מסוף האלף ה- 4 לפנה"ס.

       
למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור, נובעים מעיינות עין הבשור. מי המעיינות יוצרים בריכה נאה (הרחצה בבריכה אסורה). המים חמימים למדי ושומרים על טמפרטורה קבועה של 20 מעלותבמשך כל השנה. מבני הבטון הסמוכים למעיין שימשו את המשאבות שהקימו יחידות הצבא הבריטי לצורך השקיית סוסי חיל הפרשים ולמילוי מכלי הקטרים של הרכבות הצבאיות.מהפארק ניתן לצאת למסלול "דרך הבשור", דרך עפר באורך 18 קילומטרים, שהוכשרה על ידי קרן קיימת לישראל למכוניות פרטיות. הדרך פרושה בין גן לאומי אשכול וצומת צאלים ובה נקודות תצפית, נקודות היסטוריות, גשר חבלים ועוד. בצד האתרים לאורכה של הדרך ניצבים שלטי הסבר. משך הנסיעה כשעה עד שעתיים.

          

  הגשר התלוי ותל שרוחן

 גני הדס :

 

אטרקציה תיירותית מרהיבה אגם עם ברבורים, גן חיות בוסתנים ועצי פרי בנוף מדברי עוצר נשימה הכניסה חינם
מערבית לבאר שבע באתר ההטמנה מהמשוכללים והמתקדמים בעולם "גני הדס" מצפה הפתעה מרהיבה ובלתי צפויה באתר מסוג זה. מי שסבור שייתקל בסביבה מדברית מדיפה ריחות אשפה, מוצא את עצמו בלב סביבה מטופחת ופסטורלית, מוקף במטעי פרי נהדרים: עצי רימונים, תאנים, הדרים וכרם ענבים, כולם במראה אביבי מקסים לצידם אגם עם ברבורים, מוקף מדשאות ופרחים. באתר גן חיות מטופח, על שטחים נרחבים בינהם: עופות מים, אמו, עיזים, קמרונים, כבשים, ציפורים נדירות, טווסים מרהיבים , בעל חיים דרום אמריקאי דמוי ארנבת – מארה ומגוון מרהיב של בעלי כנף צבעוניים וחיות נוספות המצטרפות כל העת לפארק היפיפה.
הפארק וגן החיות ב"גני הדס" פתוחים לציבור , ללא תשלום בין השעות 8:00 ל 17:00 מידי יום מגיעים למקום משפחות רבות לבילוי פסטורלי בחיק הטבע, במרחק מספר דקות נסיעה מאופקים, פנינת חמד אמיתית
טלפון לברורים: 6483171- 08

מוקדי תיירות נוספים  בנגב ניתן למצוא באתר התיירות המופיעים מטה  

         

 

שיתוף

תגובות

עוד באותו נושא
חדשות העיר אופקים
סקר פורטל העיר
בחירות שלישיות
קטסטרופה אותן תוצאות זה המציאות לסקרים נוספים
חדשות הקהילה
כל מה שחדש בקהילת שלנו
פינת הזכרון
משרות פנויות